بهترین نظام های آموزشی دنیا

بدون دیدگاه

در گوشه و کنار دنیا سیستم های آموزشی خاص و نوآورانه ای وجود دارد که تجربه متفاوتی را از تحصیل در مدارس برای کودکان و نوجوانان رقم می زند.
کشورهای مختلف ساز و کارها و شیوه های متفاوتی را برای آماده سازی دانش آموزان برای ورود به دنیای واقعی در نظر می گیرند. یکی مثل ژاپن راه و رسم زندگی و کار و احترام به والدین را در مدارس به کودکانش آموزش می دهد و دیگری مانند آمریکا دختربچه ها را برای موفقیت در مسابقات زیبایی آماده می کند.

فنلاند:

آموزش رسمی برای کودکان فنلاندی از هفت سالگی شروع می شود؛ این در حالی است که در اکثر کشورها کودکان تحت عنوان پیش دبستانی یا غیره از پنج سالگی به مدرسه فرستاده می شوند درنظام آموزشی فنلاند هیچ گونه شهریه‌ای دریافت نمی شود. در مدرسه به دانش‌آموزان تمام‌وقت ناهار رایگان داده می‌شود. برنامه‌های آموزش پیش‌دبستانی که عمدتاً در مهدکودک‌ها به کودکان رده‌های سنی صفر تا ۶ سال ارائه می‌گردد.
فنلاند از نظر سطح علمی دانش آموزان یک دست ترین دانش آموزان دنیا را دارد. کلاس ها به شکلی دسته بندی شده که دانش آموزان با استعدادتر دائما با کم استعدادترها در تعامل باشند و توانایی های خود را به آنها منتقل کنند. مسئله بعدی، کم تعداد بودن کلاس های آموزشی فنلاند است.

انگلیس و کانادا:

شاید باور نکنید که در بعضی از مدارس دنیا بچه ها می توانند بدون استرس صبح زود بیدار شدن، تا هر ساعتی که دل شان خواست در رختخواب بمانند.گر نوجوانان فقط 25 دقیقه دیرتر به مدرسه بیایند، هشیاری و گیرایی و تمرکزشان تا حد قابل توجهی بالاتر می رود و دیگر نیازی نیست خودشان را به زور قهوه و کافئین سرپا نگه دارند.

چین:

درس ریاضیات در انگلستان یکی از منفورترین درس ها در همه پایه های تحصیلی است اما دانش آموزان چینی درست برعکس انگلیسی ها هستند و اتفاقا به مهارت های شان در علم ریاضیات شهرت پیدا کرده اند.
چینی ها برای تدریس ریاضیات متد کاملا متفاوتی دارند. چینی ها فارغ از رشته تحصیلی شان واحدهای مرتبط با ریاضیات را در طول دوران دبیرستان می گذرانند و حدود 15 ساعت در هفته را به یادگیری درس ریاضی در کلاس و خانه اختصاص می دهند.

ریاضیات در چین

هلند:

هلند جایی است که تکنولوژی قرن بیست و یکمی را به معنای واقعی وارد سیستم آموزشی خود کرده است. این مدل آموزشی «آموزش دوران مدرن» نام دارد و به راه اندازی مدارس آی پدی یا مدارس استیو جابزی در هلند منجر شده است. در این مدارس آی پدها و اپلیکیشن ها به کلی جایگزین کتاب ها و تخته سیاه ها می شوند.

مدارس هلند

کره جنوبی:

جان سختی و کار خیلی، خیلی، خیلی سخت

« اما در کره هدف این است که معلم، کلاس را به عنوان یک جامعه رهبری کرده و ارتباط همسالان با همدیگر را گسترش دهد. در پیش دبستانی های آمریکا، معلم بر توسعه ی روابط فردی با دانش آموزان تمرکز کرده و مدام در روابط همسالان مداخله می کند.»

« اگر قرار باشد بین سیستم آموزشی آمریکایی و سیستم آموزش کره ای فقط یکی را برای فرزندم انتخاب کنم، مطمئنا سیستم کره ای را برمی گزینم. واقیت این است که در جهان امروز، فرزندم باید بداند که چگونه بیاموزد، چگونه سخت کوش باشد و چگونه بعد از هر شکست بلند شود و پافشاری کند. سیستم کره ای چنین چیزهایی را آموزش می دهد. »

Amanda Ripley نویسنده ی کتاب « زرنگ ترین بچه های دنیا »

عجیب ترین نظام های آموزشی دنیا

سیستم های آموزشی مدارس در هر یک از کشورهای دنیا سر و شکل متفاوتی را به خود می گیرد
گاهی این متفاوت بودن آنقدر حیرت انگیز می شود که باور کردنش سخت به نظر می رسد. در ادامه با چند مورد از عجیب و غریب ترین رسم و رسوم آموزشی دنیا آشنا شوید :

در استرالیا مدارسی هستند که مباحث آموزشی را از طریق سیگنال های رادیویی به دانش آموزان ساکن روستاهای دور افتاده منتقل می کنند.

در هند مدرسه ای به نام سیتی مونتسوری وجود دارد که بزرگترین مدرسه دنیاست و بیش از 32 هزار دانش آموز دارد.

مدرسه مونتسوری

چین کشوری است که بچه ها در آن بیشترین حجم مشق شب را انجام می دهند. نوجوانان شانگهای بیش از 14 ساعت در هفته را صرف انجام تکالیف خانگی شان می کنند.

کودکان پاکستانی به آموزش رایگان دسترسی ندارند و آموزش اجباری فقط برای سنین 5 تا 9 سال است.

فرانسه کوتاه ترین سال آموزشی و بلندترین روزهای تحصیلی را دارد.

کودکان کانادایی اغلب سرفصل های درسی شان را به دو زبان انگلیسی و فرانسه یاد می گیرند.

در برزیل ناهار وعده بسیار مهمی است؛ بنابراین همه مدارس ساعت هفت شروع می شود تا کودکان حتما ناهار را در خانه و با خانواده شان بخورند.

قدیمی ترین مدرسه شبانه روزی دنیا در انگلستان وجود دارد و در سال 1567 تاسیس شده است.

قدیمی ترین مدرسه دنیا

دانش آموزان روسی تحت هر شرایطی مدرسه را در روزی به نام «روز دانش» در اول سپتامبر آغاز می کنند حتی اگر این روز آخر هفته یا تعطیل باشد.

کودکان کنیایی مجبور نیستند به مدرسه بروند اما اغلب آنها به میل خودشان این کار را انجام می دهند.

بنگلادش به خاطر سیل های مداوم حدود 100 مدرسه روی قایق دارد. این مدارس به اینترنت و کتابخانه مجهز هستند و از انرژی خورشیدی استفاده می کنند.

کلاس درس روی قایق در بنگلادش

یکی از سرفصل های آموزشی در مدارس ایسلندی، آموزش گره زدن طناب است.

تعداد کامپیوترهای موجود در کشور غنا آنقدر کم است که کامپیوترها به صورت نوبتی در مدارس جابجا می شوند.

مرتفع ترین مدرسه دنیا مدرسه ای در تبت است که در ارتفاع 5373 متری از سطح دریا قرار گرفته است.

مرتفع ترین مدرسه دنیا

تعداد زیادی از مدارس آلمانی همچنان نام حامیان نازیسم در جنگ جهانی دوم را به خود گرفته اند.

در آمریکا مدارسی وجود دارد که به کودکان زبان الویش یا زبان کارکترهای «ارباب حلقه ها» را آموزش می دهد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.