رشته بهداشت مواد غذایی و نمونه کارنامه پذیرفته شدگان

بدون دیدگاه

در این مطلب ازسایت تستیک به سراغ معرفی یکی دیگر از رشته های گروه علوم تجربی می پردازیم و در مورد رشته بهداشت مواد غذایی و نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته بهداشت مواد غذایی صحبت خواهیم کرد و درس های دانشگاهی رشته بهداشت مواد غذایی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیان خواهند شد، همچنین فرصت های شغلی رشته بهداشت مواد غذایی بررسی خواهد شد.

در طول دهه گذشته وقوع بیماری های میکروبی ناشی از مواد غذایی نه تنها در کشورهای در حال توسعه، بلکه در کشورهای توسه یافته نیز روند افزایشی داشته است. بر طبق مطالعات انجام شده همه ساله بیش از هزار میلیون مورد اسهال حاد در بین بچه های زیر پنج سال در آفریقا، آسیا و آمریکای  لاتین اتفاق می افتد که به مرگ بیش از 5 میلیون نفر منجر می گردد، این آمار دردناک و فاجعه بار و آمارهای مشابه نشان دهنده ضرورت توجه به حضور کارشناسان رشته بهداشت مواد غذایی می باشد.

معرفی رشته بهداشت مواد غذایی

هر کارخانه تولید مواد غذایی موظف است امنیت و بهداشت مواد غذایی خود را تامین کند، و این کار جز با حضور کارشناسان رشته بهداشت مواد غذایی ممکن نیست. دانشگاه های دارای این رشته سعی میکنند افرادی را تربیت کنند که با اصول کلی ایمنی و بهداشت مواد غذایی آشنا باشند و انواع آزمایشات تخصصی را انجام دهند. به خصوص در شرایط کرونا که در حال تجربه آن هستیم ضرورت این موضوع بیش از پیش احساس میشود. در تمامی مراحل تولید مواد غذایی از تامین مواد اولیه تا بسته بندی ممکن است انواع آلودگی های میکروبی و قارچی در مواد غذایی راه پیدا کنند و برخی از این آلودگی ها منجر به مسمومیت های شدید و حتی بیماری های مختلف می شوند.

متخصصان این رشته بر روی فرآیندهای مختلف تولید و بسته بندی مواد غذایی نظارت می کنند و آزمایشات میکروبیولوژی و بیوشیمیایی را انجام می دهند و همچنین به عنوان مدیر فنی در کارخانجات بسته بندی و فرآورده های دامی حضور دارند. در ادامه بیشتر با رشته بهداشت مواد غذایی و نمونه کارنامه های پذیرفته شدگان آشنا خواهیم شد.

امکان ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری(گرایش های رشته بهداشت مواد غذایی)

گرایش های رشته بهداشت مواد غذایی، در مقطع کارشناسی گرایشی ندارد و امکان ادامه تحصیل تا مقطع دکتری وجود دارد، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در مقطع دکتری در گروه علوم پزشکی در گرایشات زیر می توانند ادامه تحصیل دهند:.

علوم و صنایع غذایی

سیاست های غذا و تغذیه

اپیدمیولوژی (مشترک برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

سلامت و رفاه اجتماعی (مشترک برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

سلامت در بلایا و فوریت ها (مشترک برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

انفورماتیک پزشکی (مشترک برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)

 

درس های رشته بهداشت مواد غذایی

درس های مقطع کارشناسی

بافت شناسی، فیزیولوژی، بیوشیمی، کالبدشناسی، باکتري شناسی عمومی، بهداشت و پرورش دام و طیور، اپیدمیولوژي (مواد غذایی) ، ویروس شناسی و بیماریها، قارچ شناسی و بیماری های مشترك انسان و حیوان، انگل شناسی مواد غذایی ،صنایع بسته بندي،  کنترل میکروبی مواد غذایی،  پروژه تحقیقاتی، کارآموزي در کارخانه هاي فرآوري شیر، کارآموزي در کارخانه هاي فرآوري گوشت، کارآموزي در کارخانه هاي فرآوري غذاهاي دریایی، کارآموزي در کارخانه هاي روغن، قند، غلات و کنسروسازي و یا سردخانه مواد غذایی، کارآموزي در آزمایشگاه هاي کنترل کیفیت مواد غذایی، کارآموزي در کشتارگاه های صنعتی دام و طیور برخی از درس های رشته بهداشت مواد غذایی می باشند.

درس های مقطع کارشناسی ارشد

تعدادی از دروس رشته بهداشت مواد غذایی در مقطع ارشد عبارتند از: ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی ، ایمنی شیمیایی مواد غذایی، بهداشت و ایمنی شیر و فرآورده ها، روش های نمونه برداری مواد غذایی، ایمنی و کیفیت گوشت و فرآورده ها، آلودگی محیطی مواد غذایی، ایمنی غلات، میوه و سبزی، پروژه و سمینار

توانایی های مورد نیاز در این رشته :

توانایی لازم برای این رشته شامل علاقه به کار در محیط آزمایشگاه و کارخانه‌های فرآوری مواد غذایی، دقت بالا، علاقه به شیمی و میکروب شناسی مواد غذایی می باشد.

بازار کار رشته بهداشت مواد غذایی : 

فرصت های شغلی رشته بهداشت مواد غذایی در مراکزی مثل دامداری‌ها و مرغداری‌ها، دانشکده و دانشگاه‌های علوم دامپزشکی، کارخانه‌های تولید مواد غذایی، مراکز پژوهش‌های دامی، وزارتخانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فراهم شده. این افراد می توانند به عنوان کارشناس بهداشت مواد غذایی، کارشناس بهداشت مراکز نگهداری از مواد غذایی، کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی، کارشناس بهداشت در کارگاه های بسته بندی و مراکز عرضه مواد غذایی مشغول به کار شوند.

تا به اینجا در مورد مطلب معرفی رشته بهداشت مواد غذایی و نمونه کارنامه پذیرفته شگان ،نکات مهمی را بیان کردیم اما در ادامه این مطلب نگاهی به نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته بهداشت مواد غذایی در سال گذشته خواهیم داشت

 

ادبیات فارسی 44% 39% 47%
عربی 20% 38% 46%
دین و زندگی 58% 34% 39%
زبان انگلیسی 2% 30% 24%
زمین شناسی 0% 3-% 0%
ریاضی 2% 30% 13%
زیست شناسی 9% 20% 35%
فیزیک 13% 27% 39%
شیمی 11% 8% 12%
رتبه در منطقه 1 22161 13797 12001
رتبه کشوری 94239 52965 44658
شهر محل سکونت اصفهان مشهد مشهد
رشته محل قبولی دولتی روزانه دانشگاه ايلام دانشگاه فردوسي مشهد دانشگاه فردوسي مشهد

لازمه دانش آموزان برای اینکه انتخاب رشته خوبی داشته باشن و یا حتی اهداف آینده شون رو به درستی تعیین کنند، با رشته های مختلف آشنا باشن و بدونن در دانشگاه با چه دروسی رو به رو خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر رشته های گروه علوم تجربی روی لینک زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید با دانلود اپلیکیشن تستیک با مشاوران مجموعه در ارتباط باشید همچنین از طریق سایت و یا تماس با شماره    02133096013    نیز میتوانید سوالات خود را مطرح کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.