بی‌دقتی در محاسبات! بهبود نمرات با چند راهکار ساده

بدون دیدگاه

خیلی پیش میاد که نمره امتحانمون از چیزی که فکر میکنیم کمتر بشه اما چه دلایلی باعث این اتفاق میشه؟ طبیعتا یه بخشی از این موضوع به دلیل فراموشی و نفهمیدن منظور سوال هستش اما به خصوص در امتحانات شیمی و ریاضی و فیزیک یه بخشی از نمره دانش آموزان تحت تاثیر بی‌دقتی و خطاهای خیلی جزئی در محاسبات قرار می گیره. اینکه سوالی رو بلد نباشیم و نمره نگیریم خیلی بهتر از اینه که راه حل رو به صورت کامل بدونیم و فقط به خاطر یه بی‌دقتی کوچیک نمره سوال رو از دست بدیم و چون این بی‌دقتی رو برطرف نمی کنیم مطمئنا در کنکور هم ممکنه همین اشتباهات رو مرتکب بشیم و به خاطر نمره منفی به کلی رتبه ما تغییر میکنه! دلیل اصلی بی دقتی، شتاب‌زدگی به‌ همراه استرس زیاد است.

نداشتن تمرکز کافی هم ممکنه منجر به بی‌دقتی بشه اما دقت کنید که تفاوت های زیادی بین بی دقتی و تمرکز داشتن وجود دارد.

تفاوت تمرکز و دقت

تمرکز و دقت هر دو به معنای توجه به محیط اطراف و موضوعات مختلف است اما نکته مهم این است که تمرکز به معنای توجه ارادی است و دقت به معنای توجه غیر ارادی است، مثلا در مورد یک سوال شیمی ما میدونیم که در صورت سوال باید به فرمول‌ها، اعداد و واحدها توجه کنیم این توجه ما معادل همان تمرکز است اما نکاتی هم در صورت سوال وجود داره که ما توجه چندانی بهشون نداریم اجازه بدید با یه مثال موضوع رو روشن کنیم همین الان به صفحه اپلیکیشن‌های گوشیتون برید و ببینید چندتا اپ با رنگ آیکون آبی دارید یه مرور کلی بکنید و چشماتون رو ببندید حالا سعی کنید تعداد اپلیکیشن هایی که به رنگ سبز هستند رو به خاطر بیارید! در این مثال شما ذهنتون رو روی پیداکردن رنگ آبی متمرکز کردید اما اینکه تعداد اپلیکیشن با رنگ سبز رو به خاطر بیارید نیازمند دقت شماست در ادامه چند راهکار ساده و یک تکنیک کاربردی بیان شده که مطمئنا میتونه کمکتون کنه.

دلایل ایجاد بی دقتی در دانش آموزان

1. عجله و شتابزدگی

همیشه وقتی کاری رو با عجله انجام بدیم ذهنمون از توجه به جزئیات غافل میشه و دقیقا همین جزئیات هستند که میتونن مارو غافل‌گیر کنند. دقت کنید توجه به زمانبندی هر سوال و درس با عجله کردن متفاوته دانش آموزانی که با عجله صورت سوال رو میخونن ضریب بی‌دقتی بسیار بالایی دارن.

2. گم‌ کردن خطوط

این مورد هم در مطالعه و هم در جلسه آزمون خودش رو نشون میده، وقتی خطی که در حال مطالعه آن هستیم رو گم میکنیم یا به صورت غیر ارادی چشممون به عقب برمیگرده و یا به خطوط و کلمات دیگه نگاه میکنیم، بی دقتی افزایش پیدا میکنه تکنیک خطبری که در ادامه این مطلب توضیح داده شده خیلی میتونه به جلوگیری از این نوع بی‌دقتی کمک کنه.

3. ساده‌انگاری سوالات

بیشترین میزان بی دقتی در مورد سوالات ساده و پیش پا افتاده است. به صورت ناخودآگاه زمانی که ما با یک سوال ساده و یا به ظاهر ساده( در کنکور سراسری و آزمون های آزمایشی تعداد اینگونه سوالات در حال افزایش است سوالاتی که ظاهر بسیار ساده‌ای دارند اما نکته مهمی در آنها نهفته است) مواجه میشیم ذهن ما توجه کمتری به آن سوال میکند و به همین دلیل امکان بی دقتی و ندیدن قیدها و نکات کلیدی سوال افزایش پیدا میکنه.

راهکارهای ساده برای جلوگیری از بی دقتی

این راه‌حل ها اگرچه عموما برای جلسه امتحان کاربرد دارند اما در هنگام مطالعه هم باید اینها را تمرین کنید.

  1. در هنگام حل مسئله اعداد و راه‌حل ها رو منظم و پشت سرهم و به ترتیب بنویس.
  2.  از فضای مشخص برای نوشتن راه حل استفاده کن و از پراکنده‌نویسی خودداری کن. بخشی از راه‌حل را در کنار سوال ننویسید و بخش دیگر را در چک‌نویس!
  3. سعی کنید راه حل ها رو افقی بنویسید، اینکار را در هنگام تمرین و در منزل هم انجام بدید. مرتب نوشتن راه‌حل به صورت افقی باعث میشه چک کردن صحیح بودن راه‌حل خیلی راحت‌تر بشه.
  4. از بزرگ‌نویسی جدا پرهیز کنید ریزنویسی هم توصیه نمیشه به اندازه‌ای بزرگ بنویسید که هم با کمبود فضا مواجه نشید و هم اینکه خوانایی راحتی داشته باشد برای مرور راه‌حل.
  5. صورت سوال به خصوص اعداد و واحدها رو با دقت بخونید برای شروع پاسخگویی خیلی عجله نکنید بخش مهمی از راه‌حل فهمیدن منظور سواله.
  6. بعد از اینکه راه‌حل تموم شد و به جواب رسیدید یه دور راه‌حل و صورت سوال رو دوره کنید.
  7. منشا خیلی از بی دقتی ها خستگی و استراحت کافی نداشتنه بنابراین عادت کنید که حداقل 6 تا 8 ساعت خواب شب روداشته باشید و آب به اندازه کافی بنوشید.

تکنیک خط‌‌‌‌بر

در هنگام مطالعه بهتر است مداد یا انگشت اشاره را هماهنگ با حرکت چشم زیر خطی که میخوانید حرکت دهید و دور کلمات مهم خط بکشید در آزمون هم باید همین کار رو انجام بدید سرعت حرکت چشم و مداد را هماهنگ کنید و به کلمات مهم و قیدها که رسیدید دور آنها خط بکشید. این روش بسیار موثر است و هرچقدر بیشتر انجام بدید سرعت مطالعه‌تون افزایش پیدا میکنه بدون اینکه دقتتون کم بشه.

نکته مهم دیگه در مورد تکنیک خط‌بر فعال شدن شما در آزمون و مطالعه است، مطالعه فعال یعنی اینکه زمانی که شما مطلبی رو مطالعه میکنید ذهنتون هم با اون مطلب درگیر باشه علاوه بر تکنیک خط‌بر، یادداشت برداری در حین مطالعه هم خیلی خیلی موثره در مورد سوالات آزمون هم به همین صورت است نوشتن نکات مهم سوال یا خط کشیدن دور کلمات مهم هردو کمک میکنن که ذهن شما به صورت کامل فعال بشه و دقت و تمرکز بیشتری داشته باشید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.