حواس پرتی و تمرکز، چه باید کرد؟

2 دیدگاه

بزارید از تعریف علمی تمرکز شروع کنیم، به فرآیند حفظ و نگهداری توجه روی یک موضوع تمرکز گفته می شود. همه این تجربه رو دارن که موقع مطالعه یا هر کار دیگه ای که نیاز به تمرکز داره بدون اینکه متوجه باشن حواسشون پرت میشه و وقتی به خودشون میان میفهمن که دقایق زیادی گذشته و اصلا متوجه نشدن که چی خوندن و طبیعتا با این وضعیت چیزی هم یاد نمیگیرن. تمرکز زمانی به وجود میاد که یه ذهن آرام و آسوده داشته باشیم، اما مگه تو این دنیایی که ما زندگی مسکنیم میشه ذهن آروم و آسوده داشت؟ قطعا نمیشه اما میتونیم مشکلاتمون رو مدیریت کنیم و با توضیحاتی که در ادامه بیان میکنیم و کمی تمرین و صبرو حوصله میتونیم تمرکز کافی رو بدست بیاریم و بازدهی مطالعمون رو زیادتر کنیم.

قبل از اینکه به سراغ راه حل بریم بایداین نکته خیلی مهم رو در نظر بگیزیم که ریشه بسیاری از مشکلات ما در حین مطالعه، نبود تمرکز کافیه مشکلاتی مثل کندخوانی، ضعف حافظه و فراموشی و حتی استرس به صورت مستقیم به حواس پرتی ربط دارند.

چه باید کرد؟

1- به محض اینکه نشستی پشت میز درس خوندنت رو شرع کن

2- نباید روی میز یا کنارت چیزی جز وسایل مطالعه ات باشه و یا رو به پنجره یا ورودی در نشسته باشی که فکرت مشغول بشه

3- استفاده از تکنیک W.Q.S و نوشتن سؤالات مزاحمت ذهنی. تو این تکنیک شما هنگام مطالعه یک کاغذ داشته باشید هر وقت فکری اومد تو ذهنتون که ربطی به مبحث درس مورد مطالعه نداشت، رو کاغذ بنویس، مهمترین تکنیک در این مورد این است که حتماً باید بعد از اتمام مطالعه حتماً به موارد نوشته شده فکر کنید و حداقل تا 45 روز این کار را تکرار کنید.
و یا اینکه اگه موضوع خیلی جزئی و کوتاهه در ابتدا به موضوع فکر کنید بعد شروع به درس خوندن کنید اما موضوع را در ذهن خود تموم کرده و کنار بگذارید.

نوشتن سوالات مزاحم ذهنی

4- انتخاب اهداف کوتاه مدت و بلند مدت سبب افزایش تمرکز میشود. مهم نیست این اهداف چی باشن مهم اینه که باورشون کنید و بدونید که همین مطالعه الانتون هم یه قدم به سمت اهدافتونه از اهداف کوتاه مدت هم قافل نشید.

اهداف

5- برنامه ریزی دقیق هم باعث افزایش تمرکز میشود، در مورد برنامه ریزی نکات بسیار خوبی در اپلیکیشن تستیک وجود داره و میتونید از راهنمایی دپارتمان مشاوره تستیک هم استفاده کنید یه برنامه ریزی دقیق و مناسب میتونه خیلی از مشکلات رو برطرف کنه.

6- ایجاد انگیزه بالا در خود میتواند به افزایش تمرکز شما کمک کند

7- تنوع مطالعاتی در روز تاثیر بسزایی در افزایش تمرکز دارد. یعنی اینکه یک روز کامل نباید فقط یک یا دو درس رو مطالعه کنید سعی کنید بعد از هرتایم مطالعه دروس تخصصی یه تایم مطالعه دروس عمومی داشته باشید که ذهنتون در اثر خستگی دچار کاهش تمرکز نشه.

فرم برنامه ریزی هفتگی اپلیکیشن تستیک

8- مطالعه با سرعت مناسب نیز موجب افزایش تمرکز میشود زیرا به ذهن اجازه فکر کردن به مسائل حاشیه ای را نمیدهد. درسته که نبود تمرکز باعث کندخوانی میشه ولی تندخوانی هم میتونه حواس پرتی رو از بین ببره به جای اینکه در طول یک ساعت مثلا ده صفحه زیست رو یک دور بخونید میتونید سرعت مطالعه رو افزایش بدید و تو همون یک ساعت همون ئه صفحه رو چندبار بخونید و برای خودتون تکرار کنید.

9- از راه رفتن هنگام مطالعه به شدت پرهیز کنید بهترین حالت مطالعه نشستن صحیح روی صندلی استاندارد و پشت میز مطالعه است و لاغیر!

حالت صحیح نشستن

10- خواندن نماز و دعای مطالعه تاثیر بسیار زیادی در افزایش تمرکز دارد

11- تا حد امکان سعی کنید که مطالعه تون تحت نظر باشه ( یعنی یک نفر بر عملکرد شما نظارت کند و یا برای مشاورتان گزارش کار ارسال بفرمایید )

12- استفاده از تکنیک های ریلکسیشن و یوگا هم به افزایش تمرکز کمک خیلی زیادی میکنه

یوگا

در نهایت سعی کنید همه نکات بالا رو رعایت کنید و صبور باشید، مطمئن باشید نتیجه خیلی خیلی خوبی میگیرید و نه فقط در دوره تحصیل بلکه در تمام طول زندگی میتونید از این نکات استفاده کنید.

2 دیدگاه

  1. […] استرس و راه‌های مقابله با آن حواس‌پرتی و تمرکز خیال‌پردازی لینک […]

  2. […] با رنگ سبز رو به خاطر بیارید نیازمند دقت شماست.(در مورد تمرکز در مطلب جداگانه توضیحات مفصل داده شده‌اس…) در ادامه چند راهکار ساده و یک تکنیک کاربردی بیان شده […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.