معرفی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و نمونه کارنامه

بدون دیدگاه

در مطلب «رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و نمونه کارنامه» ابتدا به سراغ معرفی این رشته به عنوان یکی از رشته های گروه علوم تجربی میپردازیم و تعریف کلی از این رشته ارائه می‌کنیم و در ادامه جزئیات بیشتری را با هم مرور میکنیم و در انتها در مورد فرصت های شغلی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و همچنین نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی بهداشت حرفه ای در سال‌های گذشته ، صحبت خواهیم کرد.

1-تعريف : 

رشته مهندسی بهداشت حرفه ای تلاش مي كند تا با حذف كردن عوامل خطرزاي فيزيكي، شيميايي، رواني و بيولوژيكي يا كاهش تأثيرات اين عوامل از آسيب رسي به كاركنان جلوگيري كند. براي رسيدن به اين هدف علم بهداشت داراي سه مرحله مهم و اساسي است كه اين مراحل عبارتند از : شناسايي، ارزيابي و كنترل عوامل خطرزا يعني متخصص بهداشت حرفه اي در مرحله اول خطر را شناسايي كرده و پس از شناسايي كامل، مقدار خطر را سنجيده و در مرحله آخر به كنترل عوامل خطرزا مي پردازد. گفتني است كه مرحله شناسايي خطر در مقطع كارداني، ارزيابي در مقطع كارشناسي و كنترل در مقطع كارشناسي ارشد رشته مهندسی بهداشت حرفه اي آموزش داده مي شود .

2 -ضرايب دروس:

ادبيات 4 عربي 2 ديني 3 زبان 2 رياضي 3 فيزيك 2 شيمي 4 زيست 4 زمين 1

3-امكان ادامه تحصيل تا مقطع : 

علاقه مندان به این رشته میتوانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

4- دروس اصلي و تخصصي در دانشگاه :

فيزيك عمومي ، شيمي تجزيه ، پاتولوژي ، بهداشت آب ، شيمي عمومي ، فيزيولوژي و تشريح ، رياضيات پايه و مقدمات آمار، آموزش بهداشت، كمك هاي اوليه ، بيوشيمي، حشره شناسي پزشكي و مبارزه با ناقلين، شناسايي عوارض شيميايي، دفع مواد زائد صنعتي، ايمني در صنعت، اصول تغذيه ، آمار حياتي نظري، آمار حياتي عملي، شناسايي عوامل فيزيكي ، تشكيلات و خدمات بهداشت حرفه اي ، مبارزه با آلودگي هاي هواي محيط كار، سم شناسي صنعتي، آشنايي با كليات پزشكي و بيماري هاي حرفه اي ، حوادث ناشي از كار، مهندسي انساني و كارآموزي در عرصه، از جمله دروس رشته مهندسی بهداشت حرفه ای می‌باشند.

5- نام برخي از دانشگاه ها كه اين رشته را دارند :

شهيد بهشتي- مشهد – شيراز- البرز- اصفهان – ساري – تبريز- سبزوار- رشت – يزد – همدان – اروميه – قم

6-وضعيت شغلي و درآمدي:

فرصت های شغلی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای نسبتا متنوع می‌باشد. وزارتخانه هاي كار، صنايع و معادن، جهاد كشاورزي، نيرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي از مراكز اصلي جذب فارغ التحصيلان اين رشته هستند. همچنين سازمان ها، شركت ها و كارخانه هاي بزرگي مثل شركت نفت، ذوب آهن ، هواپيمايي كشور، ايران خودرو و پلي اكريل داراي واحد بهداشت بسيار قوي هستند كه در هر يك از اين واحدها چند كارشناس ارشد، كارشناس و كاردان بهداشت حرفه اي فعاليت مي كنند. تا جايي كه در حال حاضر بيش از 50 % از دانشجويان كارشناسي بهداشت حرفه اي نيز به طور پاره وقت در كارخانجات و سازمان‌هاي مختلف به عنوان مشاوره بهداشتي فعاليت مي نمايند.

مطلب«رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و نمونه کارنامه» با بیان تعاریف و اصطلاحات این رشته و معرفی بازار کار رشته مهندسی بهداشت محیط به پایان رسید در ادامه نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی بهداشت حرفه ای قرار گرفته که می تواند یک دید کلی از شرایط قبولی در رشته مهندسی بهداشت محیط برای شما ایجاد کند.

 

ادبیات فارسی 35% 43% 48% 31% 31%
عربی 40% 54% 19% 24% 31%
دین و زندگی 55% 71% 43% 47% 50%
زبان انگلیسی 10% 10% 12% 38% 67%
زمین شناسی 0% 0% 0% 3% 0%
ریاضی 6% 7% 20% 27% 26%
زیست شناسی 15% 13% 28% 24% 15%
فیزیک 26% 9% 6% 2% 14%
شیمی 10% 15% 9% 18% 12%
رتبه در منطقه 1 18415 18258 17624 16668 16189
رتبه کشوری 74698 73950 70845 66253 63925
شهر محل سکونت مشهد فراشبند مشهد شیراز تهران
رشته محل قبولی ( روزانه) دانشگاه علوم پزشکي گناباد دانشگاه علوم پزشکي زاهدان دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي -بجنورد دانشگاه علوم پزشکي بندرعباس دانشگاه علوم پزشکي سمنان

جدول بالا مربوط به «نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی بهداشت حرفه ای» در سال گذشته می‌باشد.

در این مطلب از تستیک به معرفی رشته مهندسی بهداشت حرفه ای و نمونه کارنامه پرداختیم در مورد سایر رشته های گروه علوم تجربی نیز مطالب بسیار خوبی جمع آوری شده و از طریق لینک زیر میتوانید با سایر رشته های گروه علوم تجربی آشنا شوید و در نهایت انتخاب خوبی برای آینده خود داشته باشید. همچنین با نصب اپلیکیشن تستیک می توانید از امکان پرسش و پاسخ رایگان با مشاوران تستیک، بهره مند شوید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.