مهندسي شهرسازي

بدون دیدگاه

رشته شهر سازی در چند دهه گذشته بسیار پر مخاطب شده و در میان دانش آموزان کنکوری ریاضی بسیار محبوب میباشد. شهرسازی جزء رشته های مهندسی است اما در دانشکده هنر و معماری تدریس میشود. بجای واژه شهرسازی ، از عنوان برنامه ریزی شهری هم عنوان میشود . 

علم شهرسازي‌ به‌ بررسي‌ كليه‌ تغییر و تحولات‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌، سياسي‌ و فيزيكي‌ يك‌ شهر مي‌پردازد و تلاش‌ مي‌كند كه‌ روابط‌ موجود در يك‌ شهر را در قالب‌ يك‌ نظام‌ هماهنگ‌ سازماندهي‌ كند لازم به ذكر است كه اولين شهرساز شخصي به نام « هيپوداسوس » بود كه تقريباً 480 قبل از ميلاد زندگي ميكرد. مهندسي شهرسازي يكي از رشته هاي پر اهميت و جذاب در مجموع رشته هاي آزمون سراسري كه داوطلبين در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني مي توانند انتخابش كنند .

اين رشته 6 محور اصلي دارد :

1- برنامه ريزي كالبدي و فيزيكي
2- برنامه ريزي و طراحي شبكه هاي حمل و نقل
3- برنامه ريزي محيطي
4- برنامه هاي شبكه هاي زير ساختي
5- مديريت شهري و برنامه ريزي زمين و مسكن
6- طراحي شهري و طراحي فضاهاي شهري

مهندسي شهرسازي در مقطع كارشناسي گرايش ندارد .

مهندسي شهرسازي در مقطع كارشناسي ارشد :

1- برنامه ريزي شهري – منطقه اي
2- مديريت شهري
3- طراحي شهري

مهندسي شهرسازي در مقطع دكتري :

امكان ادامه تحصيل در هر يك از رشته هاي تحصيلي فوق امكان ادامه تحصيل وجود دارد .


آینده شغلی بازاركار و درآمد :

زمينه كاري متنوعي دارد . در سازمان هاي وابسته به مسائل سكونتي و شهري مثل وزارت راه و شهرسازي سازمان ملي زمين و مسكن ، شركت عمران شهرهاي جديد ، مراكز تحقيقاتي مسكن و شهرسازي، استانداردهاي بنياد مسكن، شهرداري ها .
از آنجا كه شهرنشيني پديده اي رو به رشد مي باشد، لزوم بكارگيري متخصصان شهرسازي جهت برنامه ريزي طراحي و اجراي پروژه هاي مربوط به اين حوزه روز به روز بيشتر شده و در نتيجه نياز به اين افراد در بازار كار بيشتر مي شود . و همچنين مهندسين شهرسازي سه سال بعد از فارغ التحصيلي در آزمون حرفه اي نظام مهندسي شركت كرده و در صورت قبولي و ارائه سوابق كارآموزي مناسب پروانه اشتغال به كار دريافت مي كنند.

بورسيه و تحصيل در خارج از كشور :


متقاضيان در اين رشته مي توانند توسط دانشگاه هاي خارج از كشور نيز پذيرش شده زيرا اين رشته يكي از رشته هاي پرطرفدار در داخل و خارج كشور محسوب مي شود . مهندسي شهرسازي يكي از رشته هاي جوان و نو محسوب مي شود و به علت جديد بودن آن در آينده بازار كار خوبي خواهد داشت .

ادبیات عربی معارف زبان ریاضی فیزیک شیمی شهر رتبه در منطقه 1 رتبه کشوری
56 75 86 68 41 61 40 مشهد 1353 2235
63 75 79 87 34 56 43 تهران 1445 2383
70 79 72 80 45 52 30 مشهد 1575 2599

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.