معرفی رشته مهندسی بهداشت محیط و نمونه کارنامه

بدون دیدگاه

در مطلب «مهندسی بهداشت محیط و نمونه کارنامه» ابتدا به سراغ معرفی این رشته میپردازیم و تعرف کلی از این رشته ارائه می‌کنیم و در ادامه جزئیات بیشتری را با هم مرور میکنیم و در انتها در مورد بازارکار رشته مهندسی بهداشت محیط و همچنین نمونه کارنامه‌ های پذیرفته‌ شدگان این رشته در سال‌های گذشته می‌پردازیم.

1-تعريف: 

رشته مهندسی بهداشت محيط به مطالعه مسائل زيست محيطي از قبيل آب، فاضلاب، زباله، هوا و كنترل بهداشت مواد غذايي مي پردازد تا دانشجويان پس از فارغ التحصيلي بتوانند در اجتماعات كوچك مستقر شده و پس از مطالعه و بررسي مشكلات بهداشت در جهت رفع اين مشكلات قدم بردارند؛ يعني دانشجويان بايد بتوانند با دادن طرح هايي مفيد و عملي در زمينه تأمين آب آشاميدني سالم كمي و كيفي، دفع صحيح زباله، بهسازي اماكن عمومي، مبارزه با حشرات و ناقلين بيماري، مردم را در رفع اين مشكلات راهنمايي و كمك كرده و اطلاعات و آمارهاي لازم را در موارد فوق جمع آوري و طبقه بندي نمايند.

رشته مهندسی بهداشت محیط ، در مقطع كارداني مسائل زيست محيطي را به صورت ساده تري مطرح مي كند چون كاردان ها در اجتماعات كوچكتري مثل روستاها به مردم خدمت مي كنند و به مسائل بهداشتي اوليه آن ها از قبيل پاكيزه كردن آب (گند زدايي آب) ، مبارزه با حشرات، تصفيه فاضلاب و بهداشت مسكن و اماكن عمومي مي پردازند.
اما در مقطع كارشناسي تخصصي تر و فني تر مي شود، چون فارغ التحصيلان بايد بتوانند براي اجتماعات بزرگتر از قبيل شهرها برنامه ريزي بهداشتي كنند. براي مثال طراحي تصفيه خانه آب يا فاضلاب شهرها، نحوه جمع آوري فاضلاب، نحوه توزيع و انتقال آب، شناخت آلاينده هاي هوا و كنترل آنها در حيطه فعاليت فارغ التحصيلان كارشناسي بهداشت محيط مي باشد.

2-ضرايب دروس:

ادبيات 4 عربي 2 ديني 3 زبان 2 رياضي 3 فيزيك 2 شيمي 4 زيست 4 زمين 1

3-امكان ادامه تحصيل تا مقطع :

علاقه مندان به این رشته میتوانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند.

4- دروس اصلي و تخصصي در دانشگاه :

شيمي و ميكروبيولوژي آب و فاضلاب، كارگاه لوله كشي آب و فاضلاب، اصول تصفيه و بهسازي منابع آب، دفع فاضلاب در اجتماعات كوچك، كاربرد موتور تلمبه در تأسيسات آب و فاضلاب، كارگاه نصب و راه اندازي و تعمير موتور تلمبه ها، حفاري و بهره برداري از چاه، اصول بهداشت هوا، بهداشت مواد غذايي، بهداشت مسكن و اماكن عمومي، گندزداها، آشنايي با پرتوها و پرتوزاها، كاربرد سموم و ناقلين، بهداشت حرفه اي، اقدامات بهداشتي در شرايط اضطراري، بهره برداري و نگهداري تأسيسات آب و فاضلاب، كارآموزي در عرصه.

5-نام برخي از دانشگاه ها كه اين رشته را دارند :

بهشتي- يزد- ايلام- تبريز- شاهرود- اروميه-اصفهان- شيراز- قزوين – البرز- همدان

6-وضعيت شغلي و درآمدي:

در مورد فرصت های شغلی رشته مهندسی بهداشت محیط، اگر جامعه و حكومت به بهداشت و سلامتي اهميت دهد، فرصت های شغلی رشته مهندسی بهداشت محیط بسیار زیاد خواهد بود چون هر جا انسان وجود داشته باشد، براي حفظ سلامت او، متخصصان اين رشته بايد حضور داشته باشند. اما متأسفانه در كشور ما توانمندي هاي متخصصان بهداشت محيط ناشناخته مانده و از همين رو فرصتهاي شغلي فارغ التحصيلان رشته مهندسی بهداشت محیط به طور كاذب كم شده است. با اين وجود يك فارغ التحصيل توانمند بهداشت در مقطع كارداني مي تواند در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و در مقطع كارشناسي در شهرداري ها، سازمان آب و فاضلاب، شركت هاي خصوصي طراحي تصفيه خانه آب و فاضلاب و سازمان حفظ محيط زيست فرصت هاي شغلي مناسبي داشته باشد.

مطلب«رشته مهندسی بهداشت محیط و نمونه کارنامه» با بیان تعاریف و اصطلاحات این رشته و معرفی بازار کار رشته مهندسی بهداشت محیط به پایان رسید در ادامه نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی بهداشت محیط قرار گرفته که می تواند یک دید کلی از شرایط قبولی در رشته مهندسی بهداشت محیط برای شما ایجاد کند.

رتبه در زیر گروه دو دانشگاه محل قبولی  محل سکونت ادبیات فارسی زبان عربی دین و زندگی زبان خارجی زمین شناسی رياضيات زیست شناسی فیزیک شیمی
22184 دانشکده علوم پزشکی خوی خوی 6.7 21.4 32 5.4 0 38.9 29.4 27.8 34.4
22790 دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بوشهر 34.7 34.7 52 37.4 0 26.7 34.7 7.8 20.6
24574 دانشگاه علوم پزشکی سمنان ( محل تحصیل دانشکده بهداشت دامغان) دامغان 40 22.7 40 84 9.4 8.9 30.7 10 16.7
22119 دانشکده علوم پزشکی لارستان ( محل تحصیل دانشکده بهداشت شهرستان اوز) اوز 14.7 28 66.7 1.4 0 32.3 52 0 28.5
24543 دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس بندرعباس 22.7 12 56 10.7 0 20 15.4 5.6 21.6

جدول بالا مربوط به «نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی بهداشت محیط» در سال گذشته می‌باشد.

در این مطلب از تستیک به معرفی رشته مهندسی بهداشت محیط و نمونه کارنامه پرداختیم در مورد سایر رشته های گروه علوم تجربی نیز مطالب بسیار خوبی جمع آوری شده و از طریق لینک زیر میتوانید با سایر رشته های گروه علوم تجربی آشنا شوید و در نهایت انتخاب خوبی برای آینده خود داشته باشید. همچنین با نصب اپلیکیشن تستیک می توانید از امکان پرسش و پاسخ رایگان با مشاوران تستیک، بهره مند شوید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.