رشته مهندسی صنایع و نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان

بدون دیدگاه

در این مطلب ازسایت تستیک به سراغ معرفی یکی دیگر از رشته های گروه ریاضی فیزیک می پردازیم و در مورد رشته مهندسی صنایع و نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان صحبت خواهیم کرد و گرایش های رشته مهندسی صنایع در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بیان خواهند شد، همچنین فرصت های شغلی رشته مهندسی صنایع بررسی خواهد شد.

معرفی رشته مهندسی صنایع

رشته مهندسی صنایع یکی از محبوب ترین رشته های دانشگاهی گروه ریاضی فیزیک است و داوطلبان زیادی علاقه دارن این رشته را در دانشگاه های مطرح کشور قبول بشن، این موضوع دلایل زیادی هم داره، سه مورد از این دلایل رو بهش اشاره می کنیم:

 • مورد اول اینکه بازار کار برای این رشته مناسبه و گرایش های رشته مهندسی صنایع در مقطع ارشد بسیار متنوع هستند  و طبیعتا به دلیل تنوع گرایش ها، بازار کار خوبی برای این رشته وجود داره.
 • خیلیا معتقدن رشته مهندسی صنایع، آسون ترین رشته دانشگاهی ریاضی فیزیکه! این ادعا زیاد دقیق نیست اما از یه جنبه میتونه درست باشه چرا که ماهیت این رشته ارتباط بین رشته های مهندسی در صنعت است بنابراین دانشجویان رشته مهندسی صنایع در مورد همه موضوعات در دانشگاه مطالعه میکنن اما زیاد درگیر موضوعات نمیشن و مطالعات سطحی دارن.
 • تعداد دانشگاه های دارای این رشته نسبتا زیاده و پذیرش بالای این رشته باعث شده دانش آموزان زیادی امیدوار باشن که حدنصاب قبولی در رشته مهندسی صنایع رو کسب کنن.

فارغ التحصیلان این رشته در صنایع مختلف علاوه بر مدیریت پروژه و مدیریت مالی و اقتصادی، به طور کلی وظیفه بهینه سازی فرآیندهای مختلف در یک محیط صنعتی را بر عهده دارند، این فرآیندها شامل منابع انسانی و کارکنان، افزایش راندمان تولید و جلوگیری از اتلاف و منابع و هر فرآیند اجرایی در صنایع را شامل میشود.

گرایش ها در رشته مهندسی صنایع

 • بهینه سازی سیستم ها
 • سیستم های سلامت
 • مدل سازی سیستم های کلان
 • مدیریت نوآوری و فناوری
 • سیستم های مالی
 • آینده پژوهی
 • لجستیک و زنجیره تامین
 • مدیریت مهندسی
 • مدیریت سیستم و بهره وری
 • مدیریت مهندسی

توانایی های مورد نیاز برای ورود به این رشته :

به علت ارتباط نزدیک رشته مهندسی صنایع با مدیریت، دانشجو باید توانایی‌های‌ مدیریتی‌ هم داشته‌ باشد و قدرت‌ تحلیل‌ و درک‌ بالایی‌ داشته‌ باشد. دانشجویان‌ رشته‌ مهندسی‌ صنایع‌ باید در دو درس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌ قوی‌ باشند. خصوصا در ریاضیات‌ جدید که‌ آمار و احتمالات‌ این‌ درس‌ تا حدی‌ به‌ مهندسی‌ صنایع‌ مربوط‌ می‌شود و در ضمن باید از خلاقیت‌ و نوآوری‌ نیز برخوردار باشد.

آینده شغلی ، بازار کار و درآمد :

در مورد فرصت های شغلی رشته مهندسی صنایع بخاطر گسترده بودن حوزه کاری این رشته، امکان کار در همه مراکز و کارخانجات صنعتی، تولیدی و خدماتی برای مهندسان صنایع وجود دارد. مهندسی صنایع در حرفه‌ها و مشاغلی مانند بانکداری، خدمات مشاوره‌ای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیوم های ورزشی و خیلی از جاها که لازم است برنامه‌ریزی، هدایت، مدیریت و ارتقا داشته باشند باید حضور داشته باشند.

جایگاه این‌ رشته‌ در چند سال‌ گذشته خیلی بهتر شده است و بیشتر مسئولان فهمیده اند که جامعه‌ نیاز زیادی به‌ تخصص‌ فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ دارد.

تا به اینجا در مورد مطلب معرفی رشته مهندسی صنایع و نمونه کارنامه پذیرفته شگان ،نکات مهمی را بیان کردیم اما در ادامه این مطلب نگاهی به نمونه کارنامه پذیرفته‌شدگان رشته مهندسی صنایع در سال گذشته خواهیم داشت.

رتبه در زیر گروه یک دانشگاه محل قبولی  محل سکونت ادبیات فارسی زبان عربی دین و زندگی زبان خارجي رياضيات فیزیک شیمی
19700 دانشگاه خلیج فارس-بوشهر(محل تحصیل دانشکده فنی و مهندسی جم) جم 22.7 21.4 41.4 0 4.9 6.7 5.8
23889 دانشگاه ولایت – ایرانشهر ایرانشهر 44 22.7 18.7 62.7 -0.6 19.3 2.9
24423 دانشگاه تربت حیدریه تربت حیدریه 17.4 -1.3 -12 0 9.7 6 4.8
25394 مرکز اموزش عالی فیروز آباد فیروزآباد 21.4 12 1.4 0 11 0 0
29040 مجتمع آموزش عالی فنی و مهندسی اسفراین اسفراین 6.7 0 2.7 0 3.1 4.5 0

لازمه دانش آموزان برای اینکه انتخاب رشته خوبی داشته باشن و یا حتی اهداف آینده شون رو به درستی تعیین کنند، با رشته های مختلف آشنا باشن و بدونن در دانشگاه با چه دروسی رو به رو خواهند شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سایر رشته های گروه ریاضی فیزیک روی لینک زیر کلیک کنید.

همچنین می توانید با دانلود اپلیکیشن تستیک با مشاوران مجموعه در ارتباط باشید همچنین از طریق سایت و یا تماس با شماره    02133096013    نیز میتوانید سوالات خود را مطرح کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.