نکات مهم برای موفقیت در امتحانات

یک دیدگاه

شرایط سخت و استرس زای امتحانات پایانی جزء خاطرات مشترک همه ماست و دانش آموزانی که در حال حاضر درگیر امتحانات هستند به خوبی این شرایط سخت رو درک میکنند ،به خصوص در شرایط فعلی که استرس کرونا هم به نگرانی های معمول این روزها اضافه شده در این مطلب قصد داریم نکاتی رو باهم مرور کنیم که شاید این شرایط سخت رو لذت بخش نکنه ولی قطعا کمک میکنه که نتایج بهتری بگیرید و آرامش بیشتری داشته باشید، با تستیک همراه باشید.

امتحانات پایانی ترم اول اهمیت زیادی دارن به خصوص برای دانش آموای دوازدهمی که باید تو این مدت دروس ترم یک رو جمع بندی کنن امیدواریم با درست درس خوندن بتونید به اهدافتون برسید.

* اولین نکته ای که باید بهش توجه کنید برنامه ریزیه! ترس از برنامه ریزی دست کمی از ترس امتحانات نداره حداقل برای تعدادی از دانش آموزان چون معمولا نمیتونن برنامشون رو اجرا کنن و خود این باعث استرس میشه اما شرایط الان فرق میکنه استرسی که دارید باعث میشه به برنامتون عمل کنید فقط کافیه منطقی باشید و زیاد بلند پرواز نباشید سعی کنید مدت زمان هر تایم مطالعه بیشتر از 75 دقیقه به همراه 15 دقیقه استراحت نباشه و حداقل 6 ساعت خواب در ایام امتحانات باعث میشه ذهنتون آماده تر باشه. در این مورد میتونید از فرم برنامه ریزی رایگان اپلیکیشن تستیک استفاده کنید و اگر سوال و مشکلی داشتید از دپارتمان مشاوره تستیک بپرسید.

* دقت داشته باشید که روش مطالعه برای همه دروس یکسان نیست اما یک سری از نکات در مورد همه دروس مشترکه، قبل از شروع فصل یا مبحث یک دور سریع مطالب رو بخونید در حدی که فقط کلیات رو متوجه بشید اینکار آمادگی ذهنی شمارو افزایش میده و یکی از نکات کاهش حواس پرتی محسوب میشه، در مورد دروسی مثل ریاضی و فیزیک حتما مثال های جزوه و کتاب درسی رو حل کنید در مورد مثال های مهم این کار رو چندبار تکرار کنید تا کاملا روی روش حل مسئله مسلط بشید، نکته مهم بعدی اینه که ایام امتحانات زمان خوبی برای خلاصه نویسی نیست و تایم زیادی از شما میگیره بنابراین کنار خطوط مهم علامت بزنید و نکات مهم رو در حاشیه کتاب یا به صورت جداگانه یادداشت کنید که در دور دوم و سوم لازم نباشه کل کتاب رو دوباره مطالعه کنید، علامت گذاری تست های مهم به خصوص برای دروس محاسباتی به شدت توصیه میشه!

* ذهن شما به شرایط مطالعه و محل مطالعه عادت میکنه و اصطلاحا شرطی میشه! بنابراین قسمتی از منزل رو انتخاب کنید که شرایط نوری مناسب و تهویه خوبی داشته باشه سعی کنید تو اتاقی که تخت خواب وجود داره مطالعه نکنید قبل از شروع مطالعه ذهنتون رو از افکار بد و نگرانی پاک کنید روی عضلات بدنتون تمرکز کنید که منقبض نباشن، انقباض عضلات تمرکز شما رو بهم میزنه و از علائم استرس محسوب میشه تکنیک ریلکسیشن میتونه کمکتون کنه.

اتاق مطالعه استاندارد

* محیط مطالعه کاملا به عادات و شرایط زندگی شما بستگی داره اگر اتاقی دارید که ساکت و آرومه و تخت خواب و چیزایی که باعث حواس پرتی میشن دور و برتون نیست نیازی به سالن مطالعه و کتابخونه ندارید، سالن مطالعه به دلیل اینکه همه در حال درس خوندن هستن انرژی میگیرید و کمتر متوجه خستگی میشید اما درس خوندن در پارک به هیچ وجه توصیه نمیشه!

* روی میز مطالعتون خوراکی نزارید! در تایم های استراحت خوراکی و میان وعده هایی مثل انواع میوه و مغزی جات میل کنید اما هنگام مطالعه اصلا! خوردن به میزان قابل توجهی از تمرکز کم میکنه.

* بچه ها درسته که ما یه سری از درس هارو دوست نداریم و معتقدیم که به هیچ دردی نمیخورن اما دقت کنید که وقتی با بی حوصلگی و از سر اجبار به سراغ درسی میرید حداقل 30درصد از کارایی ذهن شما کاسته میشه پس اگر به خودتون تلقین نکنید که درس یا مبحثی رو نمیفهمید یک سوم راه رو رفتید و خیلی راحت تر میتونید با اون درس ارتباط برقرار کنید.

* یکی از بدترین کارهایی که میتونید در این روزها انجام دهید کند خوانی است! به طور کلی ریتم مطالعه در هنگام امتحانات حدودا 20 درصد باید سریع تر باشه، تندخوانی از حواس پرتی جلوگیری میکنه و به شما فرصت میده تا چندین بار درس رو مرور کنید.

* تغذیه مناسب به طرز کاملا محسوسی بهره وری شما رو افزایش میده مغز شما در این ایام نیاز به تغذیه مناسب داره و غذای مغز اکسیژن و قند(گلوکز) بنابراین هرموقع احساس خستگی کردید چندبار نفس عمیق بکشید نوشیدن آب به مقدار کافی به شادابی بدن کمک میکنه و اکسیژن مغز رو تامین میکنه به هیچ وجه غذای چرب و سنگین نخورید و ماست و دوغ هم منجر به بی حوصلگی و خواب آلودگی میشه.

تغذیه مناسب

* متاسفانه آدمایی که هستند که کلا انرژیشون منفیه! حداقل تو این چند هفته از این آدما دوری کنید و اجازه ندید که با حرفاشون به شما استرس وارد کنند.

نکات روز امتحان و جلسه امتحان:

روز امتحان

شرایط کرونا باعث شده خیلی از غیرممکن ها ممکن بشه ، تصورش هم سخت بود که آموزش و پرورش و معلمان به برگزاری غیرحضوری دوره ها رضایت بدهند اما کنکور ظاهرا کار خودش رو میکنه و به علت رعایت ضوابط قراره به صورت حضوری برگزار بشه بنابراین در نظر داشته باشید آنچنان تفاوتی بین برگزاری حضوری یا غیر حضوری امتحانات وجود نداره و در هر دو صورت باید اصول کلی و نکاتی که در ادامه گفته میشه رو رعایت کنید:

* خوردن صبحانه مقوی کمک بزرگی به ذهنتون میکنه برای یادآوری مطالب در هنگام امتحان تخم مرغ، عسل،خرماو… به خوبی انرژی مورد نیاز مغزتون رو تامین میکنند.

* خرما و آبمیوه میتواند قبل از شروع امتحان منجر به تامین قند مورد نیاز مغزتون بشه ولی نوشیدنی انرژی زا و خوراکی هایی که قند مصنوعی دارن انرژی بدن رو به سرعت بالا میبرن و به صورت ناگهانی تاثیرشون از بین میره.(به طور کلی نوشیدنی انرژی زا به هیچ وجه توصیه نمیشه درکنار ضرر بسیار زیادی که روی کبد و اندامهای داخلی میزاره منجر به افزایش ضربان قلب و استرس میشه)

* قبل از برگزاری امتحانات به هیچ وجه با دوستانتون در مورد امتحان صحبت نکنید مرور نکاتی که از نظر دوستانتون مهم تر هستن، به هیچ وجه کمکی بهتون نمیکنه و باعث استرس و نگرانی میشه.

* متاسفانه بسیاری از مشاوران توصیه میکنند که قبل از شروع پاسخ دادن به سوالات به میزان ده درصد زمان مطالعه سوالات را مرور کنید و برای پاسخگویی زمانبندی کنید! اینکار فقط و فقط ذهن شما رو آشفته میکنه به خصوص اگر سوالی رو بلد نباشید ممکنه نگرانی ناشی از این سوال باعث بشه سوالات آسون رو هم نتونید پاسخ بدید بنابراین سعی کنید به ترتیب سوالات رو مطالعه کنید و پاسخ بدید اما روی سوالات سخت زمان خیلی زیادی صرف نکنید این سوالات رو رها کنید و بعد از اینکه به سوالاتی که بلدید پاسخ دادید به سراغ این سوالات بیاید که بتونید در زمان تایین شده امتحانتون رو به پایان برسونید. شرایط برگزاری غیرحضوری امتحانات باعث میشه که سوالات رو تک تک بخونید و جواب بدید و در بعضی مواقع نمیتونید مرور سوالات رو هم انجام بدید بنابراین مواظب زمانتون باشید و زمانبندی درستی انجام بدید و با دقت سوالات رو پاسخ بدید اما وسواس به خرج ندید. 

* در آخر فراموش نکنید شما اهداف خیلی بزرگی دارید بنابراین اجازه ندید اتفاقاتی مثل خراب کردن یک امتحان یا بی دقتی های سر جلسه ناامیدتون کنه از اشتباهات درس بگیرید نکات بالا رو رعایت کنید و مطمئن باشید تلاش شما کمک و لطف خدارو به همراه داره و این کافیه برای موفقیت.

از کانال آپارات تستیک و صفحه ما در اینستاگرام دیدن فرمایید.

یک دیدگاه

  1. […] نکات مهم برای موفقیت در امتحانات […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.